از دوردست‌های تبعید

مطربان رفتند و صوفی در سماع / عشق را آغاز هست، انجام نیست… (سعدی)

از دوردست‌های تبعید

مطربان رفتند و صوفی در سماع / عشق را آغاز هست، انجام نیست… (سعدی)

خرید بک لینک دائمی و ارزان
بايگاني
پيوندها
  • ۰
  • ۰

در استانها جمعیت به گونه‌ای پراکنده شده است که سهم جمعیت روستاها به نسبت جمعیت مرکز استان و شهرهای بزرگ درصد کمی است. از آن طرف نوع نیازها و طرز تفکر و شیوه زندگی شهرنشینان تفاوت بسیار قابل توجهی با جمعیت روستایی دارد. با توجه به این نسبت پراکندگی جمعیت و تفاوت در شیوه زندگی، «طرح استانی شدن انتخابات» در معنای اصلی، یعنی تحمیل نیازها و خواست‌های جامعه شهری به جمعیت روستایی. بدین ترتیب سهم مجلس از نمایندگانی که با فرهنگ روستایی (در مقابل فرهنگ شهری) خو گرفته و مناسب‌ترین گزینه برای انتخاب قشر روستایی به عنوان نماینده خود هستند به احتمال قوی نزدیک به صفر خواهد بود.
در جامعه‌ای که "توسعه" دغدغه اصلی و هدف عمده‌ی آن باشد این نحوه انتخابات بسیار مطلوب است از این نظر که با توجه به بیرون آمدن نمایندگانی از دل جامعه‌ی خو گرفته به توسعه غربی، قطعاً جهت‌گیری مجلس و کشور بیش از پیش به سمت توسعه شهرها و "شهر" شدن روستاها خواهد رفت. فلاکتی که انسان شهرنشین بواسطه صنعت و درگیر شدن در تسلسل ابزارگرایی دچار گشته تدریجاً به عنوان نسخه پیشرفت در حال پیچیده شدن برای روستا و جامعه روستایی است. در این نوع نگرش روستاها و شهرهای کوچک به میزان فاصله از توسعه‌ی مطلوب شهری، عقب‌مانده نامیده می‌شوند فلذا برای رهایی آنها از این منجلاب، جمهوری اسلامی با نسخه نجاتبخشِ "توسعه" به یاری‌شان خواهد شتافت و روستاها را در آینده‌ای نزدیک به شهرهایی با امکاناتی کمتر تبدیل خواهد کرد (کما اینکه این اتفاق برای بسیاری از روستاهایمان از ابتدای انقلاب تدریجاً واقع شده است). انسان روستایی با سبک زندگی سنتی هیچ سنخیتی با شهریِ مدرن و نیمه مدرن ندارد، با این وجود او عملاً در ساختارهای قانون‌گذاری سهمی برای نوع نگرش خود نمی‌بیند. این طرح خواسته یا ناخواسته در ادامه همان روندی است که از بعد از انقلاب قصد دارد به نام توجه به محرومین و به نام توسعه، روستاها را با ورود اقتضائات زندگی مدرن همچون برق و صنایع مختلف و آسفالت و... به شهرهای رفاه‌زده کنونی نزدیک کند تا آنها را به زعم خود از عقب‌ماندگی و فلاکت برهاند!


امروز اگر گذرتان به روستاها افتاد شاید دیگر اثرات کوچکی از سبک زندگی باشکوه سنتی که پیوند وثیقی با طبیعت داشت بیابید. "روستاییِ شهری" شاید نام خوبی برای اغلب روستاییان امروز ما باشد. زندگی شهری اهلش را می‌خواهد و روستاییان ما امروز به لطف انقلاب تا مراتب بالایی این اهلیت را دریافته‌اند.

خرید بک لینک

نظرات (۰)

هيچ نظري هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی